Pro zjednodušení práce při generování delších dat prostřednictvím multipaketových přenosů na CAN sběrnici dostal program PP2CAN nástroj Multipacket sender pro jejich snadné generování. Tento nástroj v současnosti podporuje 3 varianty generování:
- ISO/TP ISO 15765-2
- SAE J1939 BAM (Broadcast)
- SAE J1939 Connection Mode (Peer to peer)
V režimech SAE J1939 je třeba manuálně nastavit ID zpráv použitých pro přenos. Automaticky se nepoužívají určená PGN (0xEC00/0xEB00). Důvodem je možnost použít tento přenosový mechanismus i v jiných případech, kdy je reálný protokol tímto způsobem přenosu podle J1939 inspirován, nebo jen používá proprietární PGN. Při použití přenosu dle ISO/TP nebo J1939 Connection mode je třeba také pamatovat na to, že tyto způsoby přenosu vyžadují odezvu z cíle přenosu, tedy zprávu Flow, respektive CTS. V těchto případech se také konfiguruje identifikátor zprávy Flow/CTS.
V následujícím příkladu si předvedeme odeslání informace Vehicle ID (PGN FEEC) pomocí BAM. Situaci, kterou si chceme nasimulovat ukazuje následující obrázek.
Nejprve se odesílá zpráva Broadcast Announce Message (PGN EC00), za ní pak v rozestupech data ve zprávách Data Transfer - PGN EB00). Nastavení nástroje Multipacket Sender ukazuje další obrázek:
Data pro multipaketový přenos se v tomto nástroji zadávají hexadecimálně jako skupiny po 8 datových bajtech. Je tedy nutno zadat 16 znaků. Pokud nejsou zadány všechny, k doplnění se použijí hodnoty datových bajtů dle předvolby. Jsou možné 4 varianty automatického doplnění 00h/55h/AAh/FFh. Pokud nechceme odesílat zprávu která není násobkem 8 datových bajtů, jde přesná délka upravit v poli Length.
U přenosu BAM se pak konfigurují tyto další parametry:
First - identifikátor pro první zprávu, tedy Broadcast Announce Message, v našem případě 0xECFF00
Transfer - identifikátor pro datové zprávy Data Transfer, v příkladu 0xEBFF00.
PGN - PGN přenášených dat, tedy 0xFEEC - Vehicle ID
Distance - rozestup mezi jednotlivými zprávami v milisekundách.
Ponecháme li hodnotu Distance na hodnotě 0, je vše odesláno hned za sebou tak jak ukazuje výpis:
Pokud upravíme hodnotu na 100 ms, další výpis již ukazuje správné rozestupy (dle předpisu 50-200ms).
Nástroj také podporuje zadávání dat pomocí ASCII znaků. V tomto případě je třeba zvolit volbu ASCII. Následná editace je pak prováděna v hexadecimálním formátu.