Program pro práci se sběrnicí CAN bus PP2CAN dostal ve verzi 3.027 další rozšíření funkce. Jedná se o možnost vybraná data zobrazit v grafu, přímý přístup do editace souborů EYE a importu souborů DBC a funkci vyhledávání položky dle části textu. V tomto textu si ukážeme praktickou práci s tímto nástrojem na příkladu práce s protokolem SAE J1939.
Nejprve si otevřeme nástroj Data view v záložce nástrojů Receivers.
V tomto příkladu nepoužijeme soubor EYE, ale soubor DBC, který je součásti instalace programu PP2CAN s názvem j1939.DBC. Klikneme tedy na tlačítko Edit EYE a otevře se okno pro editaci souboru EYE. Zde stiskneme tlačítko Load pro načtení souboru.
Změníme typ souboru z EYE na DBC.
Po otevření souboru DBC se otevře okno pro import signálů z DBC souboru. Zde je možné vybrat jen některé signály.
Importovány jsou z DBC souboru pouze vybrané položky. Vybrat vše, zrušit nebo invertovat výběr je možné rychle pomocí příslušných tlačítek nebo jednotlivě pomocí checkboxu u každého signálu. V našem příkladu importu si budeme chtít importovat pouze položky, které mají v názvu level. Pomocí Deselect all nejprve zrušíme výběr všech položek. Následně do vyhledávacího pole napíšeme text level a stiskneme tlačítko Find all & Select.Tím dojde k výběru položek které obsahují v názvu text level. Velikost písmen nehraje roli. Ve sloupci Id vidíme, že identifikátory mají ve formátu dle SAE J1939 zdrojovou adresu 0xFE - tedy adresu NULL. Protože reálná data na CAN sběrnici budou mít jinou zdrojovou adresu, je vhodné nastavit masku identifikátoru tak, aby se brala v úvahu jen část PGN. To je možné nastavit hromadně také v importovacím dialogu. Druhou možností je pak nastavení masky po jednotlivých položkách v editačním okně EYE souboru po uzavření okna importu DBC. Zde je také alternativně nastavit skutečnou zdrojovou adresu nebo přidat položky pro zprávy které chodí z více zdrojů. První možnost hromadného nastavení provedeme tak, že zapíšeme příslušnou masku pro 29 bitové identifikátory.
Povolíme nastavení masky pro signály s 29 bitovým identifikátorem (Enable) a zapíšeme headecímálně hodnotu masky pro PGN, tedy 0x3FFFF00. PGN je 18 bitové a začíná od bitu 8 identifikátoru. Hodnota se automaticky konvertuje na dekadickou a hexadecimálně se zobrazí ve vedlejším políčku. Protože chceme masku nastavit jen u vybraných položek, aktivujeme volbu Only selected. Pokud by volba nebyla aktivována, maska by se nastavila u všech položek s 29 bitovým identifikátorem. Stiskem Set mask (žlutá) dojde k nastavení masek. To že maska byla u položek nastavena je vidět v příslušném sloupci (nastavené masky jsou na obrázku zobrazena červeně).
V našem příkladu práce s nástrojem Data view ovšem budeme pokračovat tak, že nastavíme masku PGN pro všechny zprávy (nebudeme brát v úvahu multipaketové a další speciální zprávy) a vybereme všechny signály. Proto stiskneme Select all a znovu nastavíme masku. Následně pak import ukončíme stiskem tlačítka Ok.
Následně ukončíme i okno editoru EYE, nicméně můžeme si tu i vizuálně prohlédnout jak jsou data mapována, měnit masku a editovat SA u signálů.
Nástroj Data View pro dekódování signálu používá EYE soubor, pro pojmenování zpráv pak ovšem používá soubor CID nebo v případě protokolu SAE J1939 automatické pojmenování. To je třeba aktivovat v nastavení Options programu PP2CAN.
V tento okamžik je vše připraveno. Buď se připojíme na zdroj dat (vozidlo, simulátor), nebo můžeme provozovat program PP2CAN v režimu V2CAN a přehrávat si záznam (log) z vozidla které protokol SAE J1939 používá nástrojem File sender. V tomto režimu to, co odešleme na virtuální CAN port zase přijmeme zpět. Jakmile jsou data přijata a nástroj Data view je povolen, uvidíme situaci podobnou jako na dalším obrázku.
Pokud budeme chtít data zobrazit i ve formě grafu, stačí stiskem tlačítka Graph otevřít okno grafu. Pokud chceme některý signál zobrazit v grafu, stačí na příslušný řádek dvakrát kliknout levým tlačítkem myši.
Na obrázku dále je jsou do grafu vloženy signály EEC1:SG_ EngSpeed a ETC1:SG_ TransInputShaftSpeed. Obě veličiny mají každá svoji osu. To můžeme upravit v nastavení grafu. Pokud se kurzor myši nachází nad grafem, je zobrazen panel nastavení grafu. Stiskneme ikonu nastavení.
V nastavení se kanálů (Channels) si pro signál ETC1:SG_ TransInputShaftSpeed vybereme stejnou osu Y jako pro EEC1:SG_ EngSpeed.
Na záložce Y Axes pak osu ETC1:SG_ TransInputShaftSpeed deaktivujeme.
Jakmile nastavení uzavřeme, máme obě veličiny srovnány na stejné ose.