Nástroj Response meter je určen pro měření odezvy. Samozřejmě pro jednorázové měření postačuje odečíst příslušný timestamp z logu, nicméně v situacích, kdy potřebujeme uskutečnit více měření, například zachytit situaci kdy odpověď není odeslána včas, je prohledávání logu komplikované. Pak je vhodné použít právě tento nástroj.
Tento nástroj nabízí několik variant měření odezvy:
- Měření času mezi dvěma zprávami na CAN sběrnici, tedy měříme na funkčním systému, kde se vyskytují 2 zprávy: request a response. Chceme měřit čas mezi těmito zprávami.
- Měření času mezi dvěma zprávami, první z nich (request) generujeme programem PP2CAN a chceme přesně změřit příchod odpovědi (response).
- Měření času mezi odesláním zprávy na CAN a sepnutím vstupu Marker převodníku USB2CAN Triple/Combo. Vstup Marker například připojíme na digitální výstup zařízení do kterého odešleme povel k sepnutí tohoto výstupu. Změříme tak čas za jak dlouho dojde k sepnutí.
- Opačná situace, měříme čas mezi sepnutím vstupu Marker a CAN zprávou. Tedy za jak dlouho od sepnutí vstupu zařízení (a paralelně připojeného vstupu Marker) dojde k vygenerování zprávy na CAN sběrnici.
V případě že jako request používáme CAN zprávu odeslanou z programu PP2CAN (druhý případ) je vhodné používat pro převodník USB2CAN firmware řady 3.XX. Tento FW s funkcí Back sender odešle zpět do PC skutečný čas (časovou značku) odeslání zprávy na CAN sběrnici. Měření tak není ovlivněno časem zpracování ve frontách v PC, latencí USB atd který je v řádech minimálně milisekund (plánovač Windows apod.).
Nyní několik příkladů měření:
V tomto případě měříme odezvu na příkaz k sepnutí digitálního výstupu. Tedy vzdálenost mezi koncem zprávy kdy je do zařízení doručena a za jak dlouho zareaguje výstup sepnutím. Request je nastaven na tuto zprávu, je nastaven režim TX, neboť zpráva je odesílána z programu PP2CAN a ne zachycena z CAN sběrnice kam by ji zasílalo jiné zařízeni. Response zpráva má zatrženu volbu Marker. V tomto případě je odpovědí sepnutí tohoto digitálního vstupu převodníku USB2CAN Triple. Vidíme v nástroji Response meter i na snímku z osciloskopu (deltaX) hodnotu 116 uS. | |
Podobná situace jako předchozí, jen jsme změnili u Response volbu na sestupnou hranu (Falling edge).... | |
Zařízení na kterém jsme prováděli měření potvrzuje sepnutí výstupu zprávou. Tentokrát měříme za jak dlouho je od přijetí příkazu k sepnutí výstupu zpráva s potvrzením odeslána na CAN (konec zprávy). Tedy Request i Response jsou CAN zprávy, vstup Marker nepoužíváme. Požadavek stále posíláme z programu PP2CAN. Proto je volba TX aktivní. | |
Měříme vzdálenost mezi dvěma zprávami, které běhají po CANu 2. Zároveň je nastavena volba logování, pokud odpověď (druhá zpráva) dorazí později než za 1300uS. V případě první takovéto události je zastaveno i logováni programu PP2CAN aby se dal log analyzovat v tomto místě a odhalit například zpoždění odpovědi díky příliš zaplněné CAN sběrnici. |
V případě že potřebujete měřit periodu nějaké zprávy a detekovat její výpadky, lze použít nástroj Timing accuracy posaný zde.