Od verze 3.063 software PP2CAN je k dispozici nástroj pro automatickou detekci rychlosti CAN sběrnice. Příslušný nástroj nejdete v menu HW->USB2CAN Triple Speed.
V nástroji je možné vybrat porty CAN sběrnice, na kterých bude detekce prováděna (C1,C2,C3). Ve výchozím stavu jsou postupně testovány všechny podporované rychlosti CAN sběrnice. Nicméně je možné seznam testovaných rychlostí upravit, u rychlostí které nebudou testovány stačí deaktivovat checkboxy u příslušných položek. Timeout pro testování každé z rychlostí je ve výchozím stavu nastaven na hodnotu 1 sekunda. Pokud by se například jednalo o CAN bus s velmi sporadickou komunikací, je možné hodnotu timeoutu přenastavit na delší dobu, maximálně 10 sekund.
Pokud se tedy připojujete na neznámou CAN sběrnici (případně více sběrnic pomocí všech CAN portů), je doporučený postup tento:
- přichystat připojení na CAN sběrnici, avšak nepřipojovat jej k převodníku
- otevřít nástroj pro detekci rychlosti
- vybrat na kterých portech bude detekce prováděna
- volitelně upravit seznam rychlostí či timeout
- aktivovat režim Listen only, pak bez ohledu na to jaká rychlost CAN sběrnice je v programu nastavena pro jednotlivé CAN bus porty, je možné se bezpečně připojit aniž by došlo k ovlivnění sběrnice špatnou volbou rychlosti
- připojit CAN bus k převodníku
- spustit vyhledání rychlosti - Find speed
Je li komunikační rychlost nalezena, v okně nástroje se zobrazí příslušné hlášení. Při použití portu 3, který podporuje CAN FD protokol může nastat situace, kdy převodník zachytí pouze klasické rámce. Nezachytí CAN FD rámce s přepnutou rychlostí v datové fázi ať již z důvodu že na měřeném CANu se tyto CAN FD rámce vyskytují málo a nebo vůbec - tedy jedná se o klasickou CAN sběrnici. V tomto případě je zobrazeno po ukončení detekce hlášení že rychlost v datové části přenosu (nastaven BRS) zprávy není známa.
Protože převodník USB2CAN Triple obsahuje 3 CAN porty, je možné si detekci otestovat i jen se samotným převodníkem. V tomto případě je třeba si propojit všechny 3 CAN porty dohromady. Nezapomenout aktivovat 2 zakončovací odpory (i když pro tento test postačí jen jeden nebo všechny tři). Následně si například na CAN 1 a CAN 3 nastavit rychlost 250K (CAN 3 například 250k/1Mb). Na CANu 2, kde bude probíhat detekce pak nastavit jinou rychlost CAN sběrnice než těchto 250k.
Jelikož autodetekce rychlosti CAN sběrnice vyžaduje, aby na sběrnici probíhala nějaká komunikace, je třeba si nějakou komunikaci nasimulovat. To je možné například nástrojem Sync, který bude na CAN generovat periodicky nějakou zprávu. Otevřeme tedy tento nástroj, nastavíme periodu například na 20ms a spustíme generování na portu 1.
Na obrázku vidíme hlášení že CAN chybuje, to je právě způsobeno tím, že CAN na portu 2 má nastavenu špatnou rychlost a není v režimu Listen only. Tomu je třeba předejít a před připojením je vhodné režim Listen only na portu, kde vyhledáváme rychlost, aktivovat.
Jakmile je režim Listen only na CANu 2 akttivní, již není narušována komunikace na CAN sběrnici a odesílání dat přes CAN port 1 není narušováno, příslušná chyba zmizí. Je pouze signalizována chyba na CAN 2, ale v režimu Listen only není komunikace mezi CAN1 a CAN3 ovlivněna. Po stisku Find speed se začnou testovat jednotlivé rychlosti a detekce je ukončena pokud dojde k nalezení správné rychlosti nebo jsou otestovány všechny podporované rychlosti.