Obsahem tohoto třetího dílu bude popis automatických slovníků, jedná se o slovníky pro protokoly CAN Open a SAE J1939, což jsou asi nejrozšířenější protokoly, se kterými se můžete ve světě CANu potkat.
Začneme protokolem SAE J1939. Nastavení je snadné, pouze v Options je třeba vybrat slovník SAE J1939 - označeno na obrázku červeně. Dále pak máme možnost specifikovat volbu Industry group (zelené označení). Aby byly správně pojmenovány zdrojové adresy od hodnoty128 výše, je třeba tento parametr správně nastavit. Norma specifikuje tyto skupiny dle použití
- 0 - Global, applies to all
- 1 - On-Highway Equipment
- 2 - Agricultural and Forestry Equipment
- 3 - Construction Equipment
- 4 - Marine
- 5 - Industrial-Process Control-Stationary (Gen-Sets)
- 6 - Reserved for future assignment by SAE
- 7 - Reserved for future assignment by SAE
Následně jsou tak zprávy v logu přijatých, odeslaných zpráv, Grid logu, nástroji Data view a podobně pojmenovány tímto slovníkem jak ukazuje následující obrázek.
Pojmenování zobrazuje poměrně dost informací, stránku, typ zprávy (peer to peer, broadcast), pojmenování, zdrojovou a případně u peer to peeri zpráv cílovou adresu. Chceme li pojmenování kvůli přehlednosti zkrátit, je možné zapnout volbu J1939-short mode (označeno modře na prvním obrázku). Pak se pojmenování zkrátí jen na vlastní název zprávy, nejsou zobrazeny dodatečné informace. Výsledek ukazuje obrázek který následuje.
Poznámka: Obrázek zobrazuje i část okna Data view, pokud chceme v tomto nástroji zobrazovat i jednotlivé veličiny obsažené v datech, je třeba použít soubor DBC nebo soubor EYE v tomto nástroji. V tomto případě pak dostaneme ještě detailnější informace - jak ukazuje další obrázek. Nicméně k tomuto se dostaneme až v dalších částech seriálu. Zde pouze ilustrujeme další dostupné možnosti.
K nastavení slovníku pro SAE J1939 není dále co dodat a přesuneme se ke slovníku pro CAN open protokol. Jelikož tento slovník nepojmenovává zprávy jen podle toho do jaké kategorie patří (NMT,SDO,PDO atd), ale dovede pojmenovat SDO zprávy podrobněji (bere v úvahu i takzvaný index a subindex), vyžaduje tento slovník konfiguraci dle systému na kterém zrovna pracujete. Tedy nakonfigurovat pro jednotlivé zařízení (node) profil zařízení o jaký se jedná v systému na který jste připojeni.
V nastavení Options tak je třeba vybrat slovník CAN open (označeno na předešlém obrázku červeně) a nakonfigurovat profily. Konfigurace profilu se provádí v okně, které se otevře po kliknutí na tlačítko Node profiles. Pro každý node je zde možné nastavit dva profily. Důvodem je možnost definovat například jako druhý profil specifické parametry některých výrobců, které nejsou součástí standardních profilů. V tomto případě je možné doeditovat konfigurační soubory pro CAN open programu PP2CAN tak, jak je popsáno v tomto článku.
Výsledek pojmenování pak vidíme na posledním obrázku. Tímto končíme se slovníky, příští díl se pak zaměří na to, jak zobrazit data uložené v CAN zprávě.