Pokud začínáte pracovat se sběrnicí CAN a používáte některý z našich převodníku, určitě oceníte tento náš seriál, který Vás v několika částech postupně seznámí s praktickými a nejpoužívanějšími funkcemi programu PP2CAN. V tomto prvním díle, než začneme pracovat přímo s CAN sběrnicí, si však popíšeme jak si správně nastavit převodník a prostředí programu PP2CAN.
Program PP2CAN je k převodníkům dodáván zdarma a jeho poslední verze jsou ke stažení na této stránce. Program je ke stažení formou instalátoru. Pokud instalujete aktualizaci, instalátor se ptá, zda má přepsat některé soubory s nastavením. V tomto případě pak může dojít k situaci, kdy je po spuštění programu prostředí jinak nastaveno, je přednastaven jiný převodník a podobně.
Při spuštění programu určitě není vhodné, aby byl převodník před spuštěním připojen na fungující CAN sběrnici například ve vozidle či výrobní lince. Obecně je doporučeno zejména po prvním spuštění nebo po instalaci aktualizace nejprve spustit program PP2CAN, překontrolovat nastavení komunikační rychlosti a až následně připojit CAN bus k převodníku. Také je vhodné v Options aktivovat nastavení funkce LISO mode at startup. Pak je převodník po zapnutí SW v režimu Listen only, nijak nezasahuje do komunikace a špatná volba komunikační rychlosti komunikaci nenaruší.
Pro ty, kteří s CAN sběrnicí začínají je také vhodné zmínit zakončovací odpory. Pokud chcete monitorovat CAN bus ve vozidle nebo nějakém zařízení (výrobní lince), je třeba zakončovací odpory deaktivovat. Systém již zakončovací odpory obsahuje. Naopak pokud si vyvíjíte vlastní zařízení a převodník používáte pro odladění komunikace s ním, pak bude možná třeba aktivovat zakončovací odpor na převodníku aktivovat, druhý zakončovací odpor pak aktivovat nebo připojit na druhém zařízení.
U převodníků USB2CAN a ETH2CAN se zakončovací odpor aktivuje zkratovací propojkou (jumper) uvnitř převodníku. Převodníky USB2CAN Triple, USB2CAN Combo a USB2LIN mají DIP přepínač, který dovoluje zakončovací odpory aktivovat bez nutnosti převodník rozmontovat.
Taktéž je nutno zmínit jednu vlastnost, kterým se liší převodníky USB2CAN a ETH2CAN. převodník ETH2CAN pracuje jako server připojený a sběrnici CAN. Je tak možné se na něj připojit z více klientů a do klientů přijímat data nebo data na CAN odesílat. Z tohoto důvodu pracuje tento převodník tak, že obsahuje nastavení jehož položkou je i rychlost CAN sběrnice. Po jeho zapnutí a uplynutí timeoutu bootloaderu tak převodník automaticky sám inicializuje CAN bus řadič.
Po prvním spuštění programu PP2CAN je třeba nastavit používaný komunikační převodník. Toto se provádí v okně Options. Zmíněné okno s nastavením otevřete v roletce Settings, které má modré pozadí a je rozbalena již po spuštění programu. Ihned pod tlačítkem Options je další tlačítko Save options. Po jeho stisku se nastavení uloží. Změna nastavení se tak neukládá automaticky. Smyslem toho je, že si používáte nějaké svoje výchozí nastavení (včetně rychlosti CAN sběrnice), ale při práci chcete nastaveni pro nějakou situaci změnit, například místo používaného slovníku pro pojmenování CAN zpráv použít jiný. Při dalším spuštění ale chcete používat výchozí. Pak pokud nastavení neuložíte, platí změna jen do ukončení programu.
Save options ukládá i výchozí komunikační rychlost. Ta se nastavuje v hlavním okně programu. Protože program podporuje možnost pracovat i se dvěma převodníky USB2CAN současně, případně používat převodníky USB2CAN Triple a Combo, které mají 3 CAN porty. Je na hlavní stránce možnost nastavit rychlost pro první 2 CAN porty. Třetí port u převodníků Triple a Combo je typu CAN FD a nastavení tohoto portu se nachází jinde. K tomuto více později v některém z dalších dílů seriálu.
V červeně označené oblasti je třeba vybrat používaný CAN bus převodník. Prvním převodníkem je PP2CAN - (Parallel port 2 CAN). Toto byl náš první převodník na CAN v době
před více než 20 roky, kdy jiné převodníky nebo karty do PC (ISA,PCI) stály desítky tisíc korun. Teoreticky je převodník stále podporován, nicméně dnes již nemáme ani možnost jej někde otestovat :-) Po tomto převodníku získal náš software jméno. Změnu názvu neplánujeme, kdo by přepisoval všechny návody a manuály :-) U tohoto převodníku je nutné nastavit adresu registrů pro přístup k paralelnímu portu. Výběr se provádí ve žlutě označené oblasti.
Druhým převodníkem je USB2CAN převodník. I když tento převodník pochází z roku 2005, stále jej vyrábíme. Vyrobilo se jej několik tisíc kusů a jsou uživatelé, kteří jej stále požadují i například kvůli vlastnímu software, který si pro něj napsali. V našem SW je možné paralelně používat 2 převodníky USB2CAN. Převodník USB2CAN využívá pro USB komunikaci obvod FTDI. Volba jak se vyhledává připojený převodník se provádí v zeleně označené části. Používáte li 2 převodníky, pak druhý port se nastavuje ve fialové oblasti. API tohoto převodníku podporuje 3 metody výběru zařízení se kterým se bude pracovat. Protože je tento obvod velmi rozšířen a obsahuje jej mnoho zařízení pro emulaci sériového portu, doporučujeme nastavit otevírání dle sériového čísla nebo podle "Description", náš převodník má tuto položku nastavenu na USB2CAN. Ideální varianta tak je odpojit od PC všechna zařízení z USB, která by také mohla obsahovat FTDI obvod, vybrat volbu Serial number, dát vyhledat (Search) a pokud se zobrazí sériové číslo, takto nastavení po uzavření dialogu Options uložit. K tomuto ještě poznámka, API od FTDI má někdy problém najít zařízení, které je právě otevřeno. Proto před stiskem Search převodník odpojte z USB a znovu připojte, tak máte jistotu že není port otevřen aplikací PP2CAN.
Třetí volbou v pořadí je V2CAN. To je jen virtuální převodník, loopback, kdy to co v SW odešleme tak dostaneme zpět jako přijatá data. V tomto režimu se SW nachází pokud není nalezen navolený převodník. Hodí se na různé off-line hraní se SW, přehrávání logů a práci s nimi pomocí dalších nástrojů a podobně.
Další volbou je Third party interface. SW PP2CAN podporuje práci s pluginy. Pluginy mohou sloužit jak ke generování dat, jejich vizualizaci, tak i připojení jiného převodníku od jiného výrobce. Jedná se o DLL knihovny, které musejí exportovat správně pojmenované funkce. Pokud se DLL nachází v adresáři programu PP2CAN, ten jej po spuštění nahraje, prohledá, najde podporované funkce a jsou li nalezeny, nabídne jejich aktivaci v menu plugins. Instalace programu PP2CAN obsahuje hotové demo pluginy na ukázku. Jedním z nich je i plugin, který dovoluje propojit CAN bus do programu Wireshark.
Čtvrtou volbou je převodník ETH2CAN. Ten pracuje jako server a program PP2CAN je klient. Převodník komunikuje protokolem TCP. IP adresa a port se nastavuje v modře označené oblasti. Volba "Remote client" se pak vztahuje k převodníku USB2CAN, který pracuje na jiném PC s aplikací CAN serveru. Program PP2CAN se dokáže na tento server připojit a s převodníkem USB2CAN dokážete pracovat vzdáleně.
Poslední volbou pak je nová rodina našich převodníků USB2CAN Triple/Combo a USB2LIN. Ty už nepoužívají obvod FTDI, ale USB obsahuje přímo použité MCU. To pracuje v režimu emulace sériového portu. Pro tyto převodníky se nastavuje číslo COM portu, pod kterým se převodník v systému hlásí. V případě, že pracujete pouze s jedním převodníkem současně je možné zadat hodnotu -1 (mínus jedna). Pak se program pokusí najít číslo COM portu sám.
Toto však není jediná varianta jak se k převodníku připojit. Existuje i další možnost určená pro převodníky USB2CAN, USB2CAN Triple/Combo a USB2LIN. Předchozí nastavení je volba výchozího převodníku. Pokud se chcete jen rychle přepnout na jiný převodník, jde to i jinak. V horní menu liště programu v položce menu HW je nástroj USB2CAN Search. Po kliknutí na tuto volbu se otevře dialogové okno, které obsahuje dva seznamy. V horním seznamu jsou nalezené zařízení, které obsahují chip FTDI. Zde vyberte podle sloupce Description převodník USB2CAN. Druhý, dolní seznam pak obsahuje nalezené převodníky USB2CAN Triple, USB2CAN Combo a USB2LIN. Dvojklikem na vybraný převodník se k tomuto vybranému převodníku připojíte. Tento výběr nemá vliv na nastavení v Options. Výchozí převodník zůstane zachován.
Poslední volba, kterou si v tomto díle popíšeme a vztahuje se k převodníku a jeho inicializaci je nastavení "LISO mode at startup". Je li tato volba aktivní, jsou převodníky USB2CAN inicializovány v režimu Listen only. Tím máte jistotu, že neovlivníte komunikaci na CAN sběrnici například špatně nastavenou komunikační rychlostí. Je však také třeba pamatovat že v tomto režimu není převodník schopen na CAN sběrnici odeslat zprávu. Jakmile jste připojeni a vidíte například probíhající komunikaci, můžete režim Listen only vypnout. To je již možné v hlavním okně programu v modré roletce Settings deaktivací volby Listen only mode.
V příštím díle seriálu se podíváme na další položky v Options a možnosti pojmenování jednotlivých zpráv - takzvané slovníky.
Pokud se chcete naučit více o CAN sběrnici nebo o programu PP2CAN, můžete využít našich školení. Máte li o nějaké školení zájem, kontaktujte nás. Jakmile je přihlášen dostatečný počet zájemců, je vypsán termín školení. Nečekejte tak až je na našich stránkách termín vypsán.