Za dobu naší dlouholeté praxe jsme se u zákazníků setkali mnohokrát s použitím CAT5e nebo jiného kabelu pro ethernet pro rozvod CAN sběrnice. Tento kabel je levný, dostupný a pravdou je že se s ním pracuje lépe než s mnoha kabely určenými pro CAN. Pokud se k použití tohoto kabelu rozhodnete, je třeba pamatovat na několik skutečností:
1) Specifikace CAN bus požaduje kabel s impedanci 120 ohmu. Kabel CAT5e má impedanci 100ohmu. Při použití CAT5e kabelu je tak třeba správně použít zakončovací odpory 100 ohmu.
2) Budiče CANu jsou konstruovány tak, aby hodnota Differential output voltage při dominantni úrovni byla splněna již při 45 ohmech například u budiče SN65HVD255.
3) Dva 100 ohmové zakončovací odpory nám dávají odpor mezi CAN H a CAN L 50 ohmu, jsme tedy v toleranci.
4) Nicméně každé připojené zařízení nám vkládá další paralelní odpor, v praxi můžeme počítat s hodnotou 15kohmu.
5) Z uvedeného je tak zřejmé že je tak možné zapojit na CAN sběrnici méně zařízení, není dobré se dostat pod uvedenou hodnotu 45 ohmu.
6) Kabel CAT5e může mít menší průřez, pro CAN se používají kabely až s průřezem 0.75mm², jako minimum se považuje hodnota 0.25mm² při maximální délce 40m, kdežto mnoho CAT5e kabelů má průřez jen cca 0.2mm², z toho plyne větší odpor vodičů, proto i délka CAN sběrnice bude částečně omezena.
Je tak zřejmé že kabel CATe5 pro jednoduché spojení malého počtu zařízení na krátkou vzdálenost možné je.Nicméně setkal jsem se i se zapojením, kdy jeden kroucený pár vodičů je použit pro CAN H a druhý pro CAN L. Tak takto ne.... to už pak není kroucený vodič......